Postanowienia wiążą się z chęcią zmiany, przy czym najczęściej dotyczą dodatkowych wymagań wobec siebie. Nie ma oczywiście nic złego w poprawie nawyków lub wyznaczaniu sobie nowych celów. Warto jednak spojrzeć na nie z innej perspektywy i zastanowić się, jak można zadbać o samopoczucie oraz zmysły – i to przez cały rok! Kluczem będzie uważność.

Czym jest mindfulness, czyli uważność?

Ostatnio dużą popularność zyskał termin “mindfulness”, który oznacza uważność. Jest to rodzaj uwagi, nieoceniającej samoobserwacji, skupionej na elemencie doświadczenia, mającego miejsce tu i teraz. Pozwala na zachowanie równowagi ciała i ducha oraz pełną akceptację tego, co nas otacza.

Koncentrując się na teraźniejszości, zyskujemy swobodę myślenia oraz możemy dostrzec detale, które wcześniej umknęły nam w pośpiechu i codziennym zgiełku. Znikają kształtujące perspektywę elementy przeszłości i podszyte obawą myśli o tym, co dopiero nastąpi.

Pozwól odpocząć zmysłom – domowe SPA

uwaznoscUważność to świadomość, uwolnienie zmysłów. Spokojna obserwacja pozwalająca odczuwać w pełni, zagłębić się w doświadczenie, smakować każdą chwilę i chwytać jej unikalny charakter. Takie nastawienie można ćwiczyć, wcześniej jednak należy stworzyć do tego odpowiednie warunki. Istotna jest komfortowa przestrzeń i czas.

Warto zacząć od wygospodarowania wieczoru tylko dla siebie, stworzenia domowego SPA, które pobudzi zmysł zapachu i delikatnie otoczy skórę dotykiem pielęgnacji. Uzupełnieniem przestrzeni będzie oprawa kojących dźwięków muzyki oraz delikatne światło świecy. Może ona znaleźć zastosowanie nie tylko jako element tła, ale także narzędzie do odprężającego masażu. Marrakesh Melt 3w1 wypełni pomieszczenie egzotycznym zapachem, a następnie przemieni się nawilżający olejek.

Kolejnym krokiem jest dążenie do świadomej obserwacji. Skupienie na doznaniach, których nie należy wartościować, lecz przyjmować takimi, jakie są. Kluczowe będzie zaufanie sobie, poddanie się spokojnemu błądzeniu myśli, unikanie oczekiwań, które zablokują elastyczność umysłu.

Uważność na co dzień

Praktyka czyni mistrza, warto więc potraktować trening uważności jak nawyk. Regularne przeznaczanie czasu na własne rytuały oraz wyciszenie pozwoli rozwinąć umiejętność świadomej obserwacji, co przełoży się na lepsze samopoczucie i odnalezienie pokładów motywacji.