Produkty wegańskie szturmem wdarły się do naszych jadłospisów oraz… kosmetyczek. W ciągu ostatnich paru lat świadomość ekologiczna znacząco wzrosła, co wywarło wpływ także na producentów produktów do pielęgnacji. Ich skuteczność oraz hasło cruelty-free, które poświadcza nietestowanie na zwierzętach, zyskuje z każdym dniem coraz więcej fanów.

Idea go vegan dotyczy już nie tylko sfery żywienia i ubrań, ale także produktów do pielęgnacji ciała czy włosów. Coraz częściej można trafić na kosmetyki, które składają się z naturalnych substancji pochodzenia roślinnego. Sięgają po nie zarówno wegetarianie oraz weganie, jak i zwolennicy produktów wysokiej jakości.

Co wyróżnia produkty wegańskie?

Zarówno w przypadku produktów spożywczych, jak i kosmetyków, produkty wegańskie są całkowicie pozbawione substancji pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że w ich skład wchodzą wyłącznie roślinne komponenty. Produkty te nie są testowane na zwierzętach, co dodatkowo przekonuje do ich używania na co dzień. Mimo, iż w składzie kosmetyków wegańskich nie ma mowy o kolagenie, kwasie hialuronowym czy retinolu, producenci oraz zwolennicy przekonują, że są one równie skuteczne i wydajne, co „zwykłe” produkty do pielęgnacji. Podczas produkcji wegańskich kosmetyków nie stosuje się parabenów, SLS/SLES, silikonów, olejów mineralnych, sztucznych barwników oraz substancji zapachowych.

Warto pamiętać, że kosmetyki wegańskie posiadają stosowne oznaczenia. Jeśli chcemy się upewnić, czy wybrany przez nas produkt na pewno jest wegański, należy szukać na opakowaniu haseł Ecocert, Vegan-society, czy w przypadku produktów do pielęgnacji – Leaping Bunny. Otrzymanie tego certyfikatu oznacza, że nawet pośrednicy i dostawcy poszczególnych składników nie używają pochodnych od zwierząt substancji i nie testują na nich swoich receptur.

Dlaczego warto stosować wegańskie kosmetyki?

Kosmetyki wegańskie wyróżnia szereg zalet. Najważniejszy jest skład: oparty o naturalne, roślinne składniki. Produkty są delikatne dla każdego rodzaju skóry, a przy tym bogate w naturalne substancje odżywcze. W przypadku kosmetyków do włosów, szczególnie istotną rolę pełnią wszelkie olejki, które dbają o poprawne nawilżenie włosów oraz uwydatniają ich blask. Dodatkowo wpływają na ich miękkość i jedwabistość w dotyku.

Równie ważny jest także aspekt odpowiedzialności społecznej. Korzystając z kosmetyków wegańskich wspieramy koncerny, które sprzeciwiają się okrutnemu traktowaniu zwierząt i dbają o otaczające nas środowisko naturalne. Wiele wegańskich firm regularnie wspiera finansowo lokalne kampanie charytatywne oraz te, które zajmują się pielęgnowaniem natury. Część środków przeznaczają także na edukowanie o szkodliwych praktykach dla środowiska oraz o sposobach, które pomogą z nimi walczyć.