Działanie zgodnie z ideą zero waste to codzienne decyzje. Mając większą świadomość wpływu na środowisko, z uwagą przyglądamy się zawartości kosmetyczki. Dokładnie analizujemy skład kosmetyków, a wybierając produkty do pielęgnacji, sięgamy po naturalne rozwiązania. To jednak nie wszystko, co możemy zrobić.

Pomyśl o wieczornej rutynie. Przygotowujesz się do snu, zostawiasz za sobą dzień pełen wyzwań. Odprężasz się, pozwalasz myślom na odpoczynek. Zmywasz starannie przygotowany makijaż. Sięgasz po jednorazowe płatki do demakijażu. Zaczynasz od oczu – to minimum dwa płatki. Przechodzisz do kolejnych stref twarzy i… tworzy się już mały stos zużytych bawełnianych kępek. Pozostaje je wyrzucić, nie użyjesz ich po raz kolejny. A gdyby to zmienić?

Ogranicz zużycie płatków do demakijażu

Jeśli codzienne zużycie płatków kosmetycznych nie robi dużego wrażenia, warto o nim pomyśleć w skali roku. Zakładając bardzo ograniczoną wersję w postaci 3 płatków dziennie, otrzymujemy liczbę ponad tysiąca odpadów! Średnie roczne zużycie wynosi aż 2000 płatków, ponieważ najczęściej potrzebujemy ich więcej, żeby dokładnie oczyścić twarz. Dlatego warto skorzystać z prostego eko patentu i sięgnąć po wielorazowe bambusowe płatki kosmetyczne. Ta z pozoru błaha decyzja może wiele zmienić, a poczucie dbałości o środowisko zapewni Ci spokojny sen po każdym wieczornym demakijażu.

Eko wybór, czyli wielorazowe płatki kosmetyczne

Bambusowe płatki kosmetyczne są delikatne, poprawiają krążenie skóry i ułatwiają jej oczyszczanie. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów, także w wersji scrub, która zapewnia dodatkowy zabieg peelingujący. Niektóre z nich nie wymagają dodatkowego użycia żelu do demakijażu, więc dodatkowo oszczędzasz!

Skoro są wielorazowe, to jak o nie zadbać przed ponownym skorzystaniem? Wystarczy opłukać płatki w ciepłej wodzie z mydłem, a jeśli chcemy oczyścić większą liczbę, można je prać w pralce w temperaturze 40 – 60°C. Jeden płatek to około 200 codziennych zabiegów demakijażu.

Zero waste w pełni

Zastosowanie wielorazowych płatków kosmetycznych nie kończy się na demakijażu. Bambus jest odpornym materiałem, dlatego jeśli nie będzie już użyteczny do pielęgnacji, można z powodzeniem wykorzystać go chociażby do sprzątania. Skuteczna pielęgnacja, wiele zastosowań, redukcja produkowanych odpadów – dlatego warto podjąć ten mały krok, by być bardziej eko.