Zanieczyszczenie plastikiem to poważny problem, którego skala jest globalna. Choć nie zmienimy świata od razu, warto podjąć drobne, codzienne działania, pozwalające ograniczyć korzystanie z tego tworzywa. A suma tych aktywności pozwoli stopniowo dostrzec zmianę. Tylko od czego zacząć?

Działanie w duchu odpowiedzialności za środowisko naturalne jest nam bardzo bliskie. To skarby natury pozwalają komponować orientalne formuły, które podkreślają piękno i zapewniają zmysłowy efekt pielęgnacyjny. Wybierając wegańskie kosmetyki Marrakesh, podejmujesz odpowiedzialną decyzję i wykazujesz troskę o naturę. Wierzymy, że każdy wybór ma znaczenie. Dlatego chcielibyśmy iść o krok dalej, zaczynając cykl eko-patentów, które pomogą wprowadzić ekologiczne rozwiązania do codziennego życia. Bez dużego wysiłku, z poczuciem dobrego wyboru!

Działaj w duchu zero waste

Czym jest zero waste? To pewien styl życia oparty na ograniczaniu negatywnych zachowań konsumenckich. W dużym uproszczeniu – świadome ograniczanie się, zmierzające do redukcji wytwarzanych odpadów czy marnowania żywności lub przedmiotów. Postawę tę można stopniowo rozwijać, zmieniając swoje nawyki na bardziej przyjazne środowisku. A dzięki odrobinie kreatywności zero waste może stać się rodzajem pasji – zmierzającym do naprawiania przedmiotów czy pozytywnych zmian w żywieniu.

Plastik – jak go unikać

Symbolem zero waste stały się materiałowe torby na zakupy. To najprostszy ze sposobów, który pozwala znacznie zmniejszyć zużycie plastiku. Wystarczy pomyśleć o tym, że rocznie jedna osoba zużywa około 400 reklamówek! W przeliczeniu na średniej wielkości miasto daje to tony plastiku rocznie. Kluczem do sukcesu jest noszenie ze sobą poręcznej materiałowej torby w plecaku czy torebce. Dzięki temu zdejmujemy sobie z głowy konieczność pamiętania o niej, ponieważ stanowi to największą przeszkodę w kształtowaniu pozytywnego nawyku.

Kolejnym elementem są małe, wielorazowe woreczki, które z powodzeniem sprawdzą się jako opakowanie na owoce, warzywa lub pieczywo. Nie trzeba w nie inwestować! Wystarczy rozejrzeć się za starą poszewką lub firanką. W przypadku krawieckiego zacięcia – mogą przeistoczyć się w oryginalne woreczki, które przyciągną zaciekawione spojrzenia. Jeśli jednak igła i nitka nie są zbyt dobrymi towarzyszami, wystarczy przewiązać je kawałkiem sznurka.

Codziennie eko

Wprowadzenie tych działań do codziennego życia może początkowo być trudne. Nie należy się jednak zrażać porażkami czy drobnymi niepowodzeniami. Zdarzają się nawet najlepszym, a kluczem do sukcesu jest chęć zmiany! Kiedy zostanie zrobiony pierwszy krok, można stopniowo wprowadzać kolejne.